Dekodér DTMF
© Frenky
Jistě znáte princip dálkového ovládání telefonních záznamníků pomocí dialeru DTMF. Systém DTMF se dá využít i v komunikační technice, např. pro cílené volání u radiostanic atd.
K mikrofonu radiostanice se přiloží "pípák" a vyšle se patřičné číslo, které je na přijímací straně vyhodnoceno a podle jeho správnosti je řízena další činnost.
Na vyhodnocení přijatého kódu se používá jednoúčelový integrovaný obvod, na jehož výstupu se objeví BCD kód přijatého čísla.
Schéma dekodéru DTMF je na následujícím obrázku:
Na vstup označený jako "nf" přivádíme signál. Pokud přijímaný signál obsahuje dvojici tónů DTMF, objeví se jeho BCD kód na výstupech 11 až 14. Na výstupu 15 se objeví impuls, který tam setrvává po dobu trvání tónu.
Tento modul je navržen k propojení s počítačem ATARI 800. Modul se připojuje k joystickovému portu JOY1 (čísla v závorkách označují čísla jednotlivých pinů). Po propojení můžeme s pomocí vhodného softwaru využívat veškerý komfort, který počítač nabízí (např. dálkově ovládat různá zařízení radiostanicí nebo telefonem atd.)
Ukázkový program, který spolupracuje s tímto modulem se jmenuje SEL.BAS. Je to vlastně program selektivní volby pro radiostanici CB. Po "pípnutí" správného kódu začne počítač vydávat zvuk, který nás upozorní, že nás někdo volá.
Po stisku klávesy Esc se dostanete do konfiguračního menu, kde lze nastavit přístupový kód, rychlost čtení kódu (doporučuji 160) a hlasitost akustické signalizace čtecího cyklu.
Konfigurační parametry jsou uloženy v souboru KONFIG.sel .Jednotlivé kódy, které přicházejí na vstup, jsou ukládány do RAM-disku (D8:) do souboru SEL.DAT.
Po připojení modulu je vhodné nastavit na radiostanici maximální hlasitost!!
Program lze dále modifikovat například tak, že umožní vyhodnotit i několik kódů, a tím rozlišit kdo nás volá.
Pozn.: Přijaté číslo se čte v BASICu příkazem STICK (0). O disketu s ovládacím programem si můžete napsat na moji adresu.
Autor: Frenky ©1998